Kurumsal.TV

Halka Arz mı Yabancı Ortak Mı?

Halka Arz mı Yabancı Ortak Mı?

24 Ocak 2019 13:16

Her şirketin son dönemde sorduğu ilk soru, Halka Arz mı Yabancı Ortak mı?

Aslında sorunun cevabı da birden fazla, içinde bulunulan sektöre ve şirketin özelliğine göre cevap değişir.
 
Araştırmalara göre, yabancı ortak sayısında Doğuş Grubu tam 13 yabancı ortağı ile birinci sırada. Yıldız Holding 10 yabancı ortakla ikinci sırayı alıyor. Koç Holding'in 9 yabancı ortağı bulunuyor. Sabancı Holding'in de 8 yabancı şirketle ortaklığı var. Yabancı ortakların sayısı önümüzdeki dönemde daha da artacak gibi görünüyor. Çünkü yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi hala devam ediyor. 
 
Burada dikkat edilmesi gereken husus, Yabancı Ortak ile ne zaman anlaşılacağı, eğer bir şirkette faaliyet gösteren bir şirketseniz, size gelen Yabancı Ortak tüm şirketinizi satın almayı hedeflemiş olabilir. Ancak birden fazla sektörde olan bir şirketseniz size Global Kültür katacaktır.
 
Yabanci ortağin önce küçük hisseyle girip sonra tamamini aldiği/almak üzere olduğu bazi şirketler:

 
                       
 
 
Yabancılar bir şirkete yatırım yapmadan önce Finansal Due Dilligence yaparak öncelikle Mali ve Finansal altyapınızın sağlamlığına bakıyor. Bununla birlikte büyüme potansiyeline ve stratejilerine göre size yatırım yapıyor, tabiiki burada ticaretin ana kuralını işletiyorlar, mal alırken kazanılır, alırken ucuza alıyorlar.
 
Halka Arz ise, yabancı ile aynı yollardan geçtiğiniz ve düzenleyici otoritelerin aracılığı ile Halka hisse sattığınız bir alan. Bir Yabancı Ortak kadar katı kuralları olmayan ve küçük yatırımcının haklarını korumak üzere şirketinizden Şeffaflık ve Kamuya Açıklama konularında bilgiler isteyen bir yapı.
 
 
SONUÇ:
 
Tek şirket iseniz ve sektörden çıkma hedefiniz varsa, bir Yabancı Ortak ile görüşün ve şirketinizi satıp başka bir sektöre geçin. Ancak birden fazla sektörde yatırımlarınız ve planlarınız varsa, Yabancı Ortak alırken çok dikkatli olun, onun sizden istediği projeksiyonlara ek olarak siz de ondan bazı şeyler isteyin. Her ne kadar "çıkış"stratejisini size yazılı bildirse de bunun anlamını iyi kavrayın.
 
Şirketinize global vizyon katmanin, yabanci ortaktan başka yollari da var, birkaç personelinize Yabancı Ortağa ayıracağınız hazırlık aşaması maliyetinin onda birini ayırarak ve çok daha kısa zaman ile (Yabancı Ortakincelemeleri ortalama 1 sene sürer) 6 ayda tüm dünyayı gezdirir ve Global bir vizyon katarsınız, tüm rakiplerinizi de yerinde görmüş olursunuz.

 

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Erkut yavuz #uğur çalışkan #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk #yabancı yatırımcı #yabancı ortak #yurtdışı finansman #yabancı finansman #refinansman