Kurumsal.TV

Şirketlerde büyüme planlanmadan mevcut durum sürdürülebilir mi?

Şirketlerde büyüme planlanmadan mevcut durum sürdürülebilir mi?

24 Ocak 2019 12:32

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük Danışmanlık Şirketlerinden Bain&Company dev bir araştırmayı sonuçlandırdı.

ABD ve Avrupa´da 25 bin şirketi 8 yıl süreyle izledi; Halka Arz, Yabancı Yatırım, Fon,  Yabancı Ortaklık ve şirket satınalmaları dahil büyüme performanslarını analiz etti. Sürekli büyüyenlerin sırlarını, stratejilerini belirledi. Sürekli büyüme sağlayan şirket oranı %7.
 
Sürekli büyümeyi yakalayan, yani 2 ve 3. nesile aktarılabilen şirket sayısı %7
 
 
BÜYÜMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
 
Şirketin büyüklüğü büyümeyi etkileyen bir faktör değil. 1994 yılında Amerika´daki şirketler arasında, gelirleri 10 milyar doların üzerindeki olarların yüzde 20´si, gelirleri 2 ile 10 milyar dolar arasında olanların yüzde 35´i, 1 ile 2 milyar dolar arasındakilerin yüzde 25´i sürekli büyüme sağlamış. Bu sonuçlara bakıldığında, her ölçekte şirketin sürekli büyüme sağlayabildiği görülüyor.
 
 
Büyümeyi etkileyen 2 Ana Faktör göze çarpıyor. Sanılanın aksine ülke ve dünya ekonomisi en temel etken değil, dünya krizle boğuşurken iyi yönetilen bir şirket büyük sıçrama yapabileceği gibi dünya büyümede koşarken kötü yönetilen şirketler yok olabiliyor.
 
Büyümeyi %60 Yönetim %40 ekonomi etkiliyor.
 
 
Bu çalışmadan aldığımız kritik başlıklara, Dünya geneline bazen paralel bazen de farklı olarak ülkemizde de şirketleri öne çıkaran stratejileri ekledik . Bu stratejik hamleleri yapanlar Finansal anlamda da rahat ediyor ve sektörde yukarılara tırmanıyor.
 
 
Kurumsallaşmadan ve her türlü finansal enstrümanı kullanarak maliyetleri azaltmadan büyümek imkansız.
 
SONUÇ
 

Şirketinize sürekli Özsermaye enjekte etmiyorsanız, şirketinizin sizden sonraya da kalmasını istiyorsanız temel 2 kritik alan göze çarpıyor. Kurumsallaşarak Doğru Yönetim ve Doğru Finans. Kurumsallaşma için gereken yatırımı, en ucuz finansla yapmalı ve bu süreci hasarsız atlatmalısınız.
 
Yıllık %5 karlılıkla elde ettiğiniz kaynağı büyümede kullanmak, enflasyon ve diğer etkilerden şirketi ancak kurtaracak bir hamle olur. Halka Arz gibi 10 yıllık şirket karına eş geri ödemesiz bir kaynak sağlamak ise, 10 yıllık büyüme planlarınızı gerçekleştirecek kaynağa daha kısa sürede ulaşmak anlamına gelecektir.
 
Halka Arz, Yabancı Yatırım, Fon, Özel pazar, Gelişen İşletmeler Piyasası (Gip), Yabancı Ortak,   Bist Özel Pazar gibi Sermaye Piyasalarından gelen Finansman kaynaklarıyla, sektörünüze ve şirketinize yatırım yaparsanız tahmininizin ötesinde bir mesafe katedersiniz.

 

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Erkut yavuz #uğur çalışkan #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk #yabancı yatırımcı #yabancı ortak #yurtdışı finansman #yabancı finansman #refinansman