Kurumsal.TV

Bretton Woods Sistemi

Bretton Woods Sistemi

26 Ocak 2017 11:31

İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1944 yılı Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Bretton Woods kasabasında 44 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen konferans ile dünya ticaretini geliştirici finansal sistem üzerinde görüşmeler sağlanarak anlaşma imzalanmıştır. "Uluslararası Para Anlaşması" ile uluslararası ödemelerde kullanılacak yeni bir sistem geliştirilmiştir. Dolar altına endekslenmiş, diğer paralar da dolara.
 
​Bu teori İngiliz Keynes'in en önemli teorisidir ve 1971'de ABD'nin doları altına endekslemekten vazgeçtiğini açıklamasıyla çökmüştür.
 

 

ABD Doları, Japon Yeni, Alman Markı, İngiliz Sterlini ve Fransız Frankı'ndan oluşan beşli bir sepete bağlanmıştır. Yani, esasında kurulan IMF ve Dünya Bankası ile sistem koruma altına alınmıştır. Dünya 5'ten büyüktür ifadesi de, bu anlamda, Uluslararası alanda bu konuyla ilgili üst düzeydeki ilk söylemdir.

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Erkut yavuz #uğur çalışkan #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk