Kurumsal.TV

Borsa İstanbul için 2016 yılı 6 aylık değerlendirme

Borsa İstanbul için 2016 yılı 6 aylık değerlendirme

24 Ağustos 2016 10:39

2016 yılı Borsalar açısından kırılgan geçse de kötü diyebileceğimiz bir sene olmadı.

Kurumsal ekibinin değerlendirmelerine göre; 2016'nın ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da  şirketlerin piyasa değeri yükseldi. 2015 sonuna göre Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 555 milyar lira olarak belirlendi. Bu rakam 30 Haziran 2016'ya göre 40 milyar lira artarak 595 milyar liraya çıktı. 

Bu artışa en büyük katkı,  ilk 20 Borsa şirketlerinden geldi. Buna göre borsanın en büyük 20 şirketinin piyasa değeri ilk yarıda 29 milyar 417 milyon lira yükseldi. Böylece toplam borsa değerindeki artışın yüzde 75'ini, ilk 20'de bulunan şirketlerden oldu. Geçen yılın sonu itibarıyla en büyük 20 şirketten 15'i, ilk yarıda değerini artırdı. Aynı dönemde 4 şirketin piyasa değerinde azalma yaşanırken, 1 şirket listeye girdi, 1 şirket de listeden çıktı. 

Burada en dikkat çeken husus ise, ilk 10 şirketin 240 milyar TL toplam değer ile borsanın yarıya yakınını oluşturması oldu.

2016 ilk yarıda piyasa değeri 6 milyar 120 milyon lira daha artan Akbank değer artışında zirvenin sahibi olurken;  yaklaşık 5.5 milyar lira ile Koç Holding ikinci, 3.6 milyar lira ile Ereğli Demir Çelik üçüncü oldu. 

Piyasa değeri azalanlar ise İş Bankası, TÜPRAŞ, Finansbank ve Halk Bankası. 

Geçen yılın fenomeni THY, ilk yarının sonunda çıkarken; yerine Arçelik girdi. Uzun dönemde "en değerli" olan Garanti Bankası ise bu dönemde koltuğunu Koç Holding'e kaptırdı. Borsa İstanbul'un 2016 haziran sonu itibarıyla en değerli 20 şirketinin 7'sini ise bankalar oluşturdu.

SONUÇ

Borsa İstanbul, büyümek istiyorsa 10-20 şirketin değil 1000 şirketin hesaba katıldığı bir yer olmayı en azından hedeflemeli. Borsamızın ilk 10 şirketi toplamın yarısını oluşturduğu bir ortamda, derinlikten, yatırımcıdan söz etmek çok zor olacaktır.

Çok büyük sürprizler olan 2016 ilk yarısında, uzun yılların birincisi değişirken, son dönemin en  gözdesi/hızlısı da global gelişmeler sebebiyle listeden çıktı. 

Borsanın geriye değil önüne bakması ve hedefine odaklanarak pastayı büyütmesi gerekir.

Hedef önde olur!

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk #yabancı yatırımcı #yabancı ortak #yurtdışı finansman #yabancı finansman #refinansman #finansman savaşları #ipo