Kurumsal.TV

Dünya Finans Piyasaları ve Çin'in Önemi

Dünya Finans Piyasaları ve Çin'in Önemi

07 Nisan 2016 13:47

Dünya 2015 yılı başından itibaren Finans savaşlarının gün yüzüne çıktığı bir döneme girdi. Bu dönemde FED faiz kararı ve Çin verileri tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Peki Çin neden önemli?

Çinden gelen veriler, ekonomisinin ciddi yavaşladığını gösteriyor, bu yavaşlamanın da tüm dünya piyasalarını yavaşlatacağı düşünülüyor.
 
Çinden gelen verilerin güvensizliği ile dünya borsaları domino etkisi oluşturarak ciddi düşüşler yaşadı, 2015 yılında önemli Dünya Borsalarında kayıp %13 ile %43 arasında değişti.
 
 
Küresel piyasalarda oluşan dalgalanma bir nebze Tüketici alışkanlıklarını ve harcamaları daraltırken, iç piyasalardaki belirsizlik ise bir süre daha Finansal Piyasaların maliyetlerini artıracak.
 
SONUÇ
 
Bir süre daha Küresel Piyasalar, daralan hacimler ve istihdam endişesi ile yön arayışına devam edecek şeklinde düşünüyoruz. Bu dalgalanmalarda iç dinamiklerini iyi okuyan ülkeler ve şirketler krizden daha az etkilenmesi yanında çok ciddi fırsatlara kavuşacak.
Her kriz bir fırsattır, sorgulanmayanları sorgulama ve yenilikçi kararlar alabilme heyecanını doğurur. Kriz bir tehdit ve gerilim olduğu için karşısında ani bir tepki verilmesi gerekir. 
 
Çözüm üretme-telafi etme-geliştirme ve sorumluluk alma krizde yapılacak en önemli kararlardır. En çok eleştirilecek olan bu yenilikleri yapacak ülkeler ve şirketler, orta-uzun dönemde meyvelerini bol bol yiyeceklerdir.
 
Burada ülkelerin ve şirketlerin moral motivasyonu tüm rakamlardan daha önemli hale geleceğini de vurgulamak isterim.
 
Kriz insanın içinde oluşur, dışarda kriz olmaz. Buradan hareketle;
 
Kriz ülkelerin içinde olur, dışarda kriz olmaz...
 

 

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Erkut yavuz #uğur çalışkan #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk #yabancı yatırımcı #yabancı ortak #yurtdışı finansman #yabancı finansman #refinansman