Kurumsal.TV

FED faiz artırım kararı ve analizi

FED faiz artırım kararı ve analizi

16 Haziran 2016 08:19

FED faiz artırım kararını verdi, Amerikan Merkez Bankası Fed, sonunda bankalara para verirken karşılığında aldığı faizi artırdı. Fed Amerikan bankalarına 2008 krizinden bu yana tam 7 yıldır %0 faizle bedava para veriyordu. Aslında %0 değil, başından beri %0 - %0.25 arası bir bantta değişen faizdi, ancak şimdi 0,25 puan yükselerek alt sınır 0,25 oldu.

Peki bu ne ifade ediyor?
Dünyanın parasal açıdan yeni bir döneme girdiğini işaret ediyor. Likiditenin azalacağı, finansmana ulaşmanın zorlaşacağı bir döneme giriliyor.
 
Ölçemediğinizi Yönetemezsiniz!
 
Ülkemizde şirketler, henüz piyasanın gerçekleştirdiği durumların 1 ila 5 yıllık yansımalarının ne olacağını öngörebilme ve buna çözüm üretebilme yaklaşımında değil. Bu yaklaşıma ulaşabilmek için doğru ölçebilmek gerekir, doğru ölçerseniz doğru yönetirsiniz. Faiz artışını iyi okumak gerekir, onu okumadan önce de şirketin kendisini ve finansman ihtiyacını iyi okuması gerekir.
 
Küresel konjonktür, halka arzların artırılmasını zorunlu kılmaktadır. Başta gelişmiş ekonomiler olmak üzere, küresel ekonomi bir borç yığını içindedir. 2007 yılında ABD’de başlayan finansal kriz aslında bir mortgage krizi değil bir borç krizidir.
 
Kriz dünyada sonlanmamış yakın zamanda da sonlanmayacaktır. 
 
Bu borç yığınına küresel ekonomiler çözüm üretmedikçe, jeopolitik sorunlar, düşük büyüme, düşük yatırım ve yüksek işsizlik, devam edecektir. 2000 yılında 26 trilyon olan küresel şirketler borç toplamı, 2014 yılında 56 trilyon dolara çıkmıştır. 
 
Öyleyse çözüm ya şirketler çalışıp kazançlarının önemli bir kısmını kreditörlerine faiz olarak ödeyecekler ya da alternatif finansman kaynakları bularak, mesela halka arz olup daha dengeli, daha güvenli yollarına devam edecekler.
 
Kurumsal olarak yaklaşımımız, halka arz bir finansman kaynağı olmanın ötesinde bir değer oluşturma sürecidir. Şirketlerin hayatında yeni bir doğuş, yeni bir dönemdir.
 
SONUÇ:
 
Şirketlerimiz son 12 yılda ağırlıklı olarak bankacılık sektörü kaynaklarıyla büyümüştür. Bundan sonra şirketlerimizin sermaye piyasalarını daha fazla kullanması, sunulan yeniliklerle tanışması, kaynaklarını çeşitlendirmesi, mali yapılarını güçlendirip, ortaklarını memnun etmesi kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.
 
FED faiz artırmaya, dünya finansal krizlere yelken açmaya devam edecektir. Şirketinizin Finansal Modellemesini doğru yapın, ihtiyacı anlayın ve sürprizlere yer bırakmayın.
 
 
"Bir söze sabredemeyen, çok söz işitir."

 

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk #yabancı yatırımcı #yabancı ortak #yurtdışı finansman #yabancı finansman #refinansman #finansman savaşları