Kurumsal.TV

Yeni Dönem: Gelişmiş Ekonomiler ve Gelişmiş Piyasalar Dönemi

Yeni Dönem: Gelişmiş Ekonomiler ve Gelişmiş Piyasalar Dönemi

24 Ocak 2016 12:13

Uluslararası Piyasalar 2015 yılını birçok ilke imza atarak geçirmeye devam ediyor. 2015 yılında Gelişmiş ülkelerin büyüme rakamları, son 10 yıldır ilk kez Gelişmekte olan ülkeleri geride bıraktı. 

Çin satın alma endeksi üstüste 5. ayda da daralmayı sürdürerek 47.8 seviyesine geriledi. Bu düşüş tahmin ediliyordu ancak beklentilerin üzerinde bir oranda oldu. 

21 aydır istihdamı daraltan Çin, yüzde 7’lik büyüme ile son 25 yılda elde ettiği en düşük büyüme oranına ulaştı. 
Bu görüntü, Gelişmiş Piyasaların daha fazla önem kazanacağını gösteriyor.

 
Ülkemizde ise, %1,6 beklentiye karşılık %2,3 büyüme gerçekleşti. 

Bir diğer gündem konusu faiz ise, 2015’de yine bir ilke sahne olabilir. FED faiz artırımı Haziran ayında ertelendi Moody’s tahminleri ABD’nin 2. Çeyrekte de %3 üzerinde büyüyeceği ve FED’in Eylül’de faizleri artıracağı yönünde.
 
Tüm bu gelişmeler, Gelişmiş Ülkelerin tekrar güçlendiği ve piyasaları yeni bir dalgaya soktuğunun habercisi. 2000’li yılların başında finans piyasalarının önemli aktörü “enflasyon” yerini “Banka Kredilerine”bırakırken, yeni dönemde faiz ve döviz en önemli enstrüman olacak gibi görünüyor. Unutulmaması gereken nokta şudur ki, Finansal enstrüman Halka Arz, Yabancı Yatırım, Fon, Yabancı Ortak,  gibi Sermaye Piyasalarından gelen Finansman kaynakları dahil ne olursa olsun ulaşılacak yol özenle hazırlanmış Finansal Tablolardan geçiyor.

 

#finansman #finans #denetim #iç denetim #Davos #bağımsız denetim #Financial #muhasebe #due dilligence #bağımsız denetim şartları #bağımsız denetim kriterleri #doğuş bektaş #Erkut yavuz #uğur çalışkan #Halka Arz #Yabancı Yatırım #Fon #Özel pazar #Gelişen İşletmeler Piyasası #Gip #Melek Yatırımcı #venture Capital #denetim #sınırlı denetim #konkordato #Borsa #Borsa İstanbul #Bist #Spk